Muzeum Etnograficzne Ile większych i mniejszych ludów i grup etnicznych żyje w największym kraju na świecie? Sporo – ok. dwustu! A każdy z nich posiada swoją odrębną kulturę, zwyczaje, wierzenia religijne, sposoby gospodarki. Eksplorując na przestrzeni kilku ostatnich wieków wielki kontynent eurazjatycki, Rosjanie spotykali te ludy. Różnie się między nimi układały stosunki, ale to inna historia. Wielu rosyjskich i radzieckich badaczy poświęciło swoje życie badaniom tych ludów - nie dziwi więc, że i muzeum poświęcone ich etnografii i antropologii kultury jest jednym z największych w Europie a jego zbiory mogą nam wiele o nich opowiedzieć.


Sala Marmurowa Muzeum zostało otwarte ukazem cara Mikołaja II z 1895 r., dla upamiętnienia jego ojca - imperatora Aleksandra III oraz spełnienia jego woli. Car i inni członkowie rodziny Romanowych, będąc zapalonymi kolekcjonerami etnograficznych ciekawostek, włożyli wielki wkład w zbudowanie muzealnych zbiorów, oddając do kolekcji własne zbiory.

Wchodzących do gmachu wita wielka Sala Marmurowa. Jej ściany, posadzki i klasycystyczne kolumny wykonane są w całości z tego drogiego kamienia. W sali zwraca uwagę wielka rzeźba-relief, przedstawiająca ludy zamieszkujące terytorium Rosji. Rzeźba okala całą salę! Niestety nie można przyjrzeć się bliżej detalom – sala jest niedostępna dla zwiedzających, można najwyżej popatrzeć zza barierki. Zgodnie z pierwotnym zamysłem miał tu stanąć posąg upamiętniający Aleksandra III, ale nie zdołano go dokończyć – przeszkodziły wydarzenia 1917 roku.

Sala poświęcona kulturze materialnej Słowian Gdy kilka lat temu przygotowywałem swoją pracę magisterską na temat południowosyberyjskiego szamanizmu, małżonka od razu poradziła mi wizytę w muzeum etnograficznym. Wiedziała co mówi – wiele lat temu odbywała tu praktykę muzealną. Mnie najbardziej interesowały szamańskie kostiumy i atrybuty i znalazłem je – niemal cały materiał ikonograficzny do pracy w jednym miejscu. Mam więc wielki sentyment do tego muzeum :)

Krzysztof



Informacje:

Adres: ul. Inzhenernaya, 4/1 (ул. Инженерная, д.4/1), stacje metro Gostinyy Dvor, Nevskiy Prospekt.
Muzeum czynne: od wtorku do niedzieli. We wtorki w godz. 10.00 – 21.00, w pozostałe dni w godz. 10.00-18.00.
Nieczynne: poniedziałki i ostatni piątek każdego miesiąca.
Ceny biletów:
Bilet normalny: 250 rub., ulgowy dla studentów: 100 rub., uczniowie do 16 lat: za darmo.
Strona muzeum: www.ethnomuseum.ru





Dodaj komentarz



Kod antyspamowy
Odśwież


Ciekawostki

Ten maultki ptaszek to "Cziżyk-Pyżik" - bohater popularnej petersburskiej rymowanki. Pomnik ginął tyle razy, że trudno powiedzieć, która z kolejnych kopii stoi teraz na postumencie.

Facebook