Początki zbiorów Muzeum Rosyjskiego wiążą się ściśle ze współpracą z miejscową Akademią Sztuki. Kolekcja bardzo się wzbogaciła również po rewolucji październikowej, gdy dzieła sztuki znajdujące się w prywatnych rękach znacjonalizowano.
Ekspozycje muzeum poświęcone są wszystkim okresom historii Rosji. Od przedmiotów wytwarzanych przez dawnych Słowian przez tradycyjną twórczość ludową po sztukę socrealistyczną i w końcu współczesną. To jedenaście wieków historii sztuki zebranych w jednym miejscu!
Nie zabrakło w muzealnych zbiorach monumentalnego malarstwa Repina i Rublowa. Ci malarze są dla Rosjan tym, czym dla Polaków Matejko i Kossak – ich twórczości po prostu nie wypada nie znać. Są obrazy ze „słowiańskiego okresu” twórczości Roericha (osobiście jestem fanem raczej późniejszego, „azjatyckiego okresu”), są geometryczne pomysły eksperymentatora Malewicza i dzieła wielu innych znakomitych twórców.
Najbardziej ucieszyła mnie możliwość zobaczenia na żywo kilku najbardziej znanych obrazów artystów rosyjskich – zwłaszcza „Zaporożców piszących list do tureckiego sułtana” pędzla Ilji Repina. Widać, że dobrze się bawią układając dla sułtana najbardziej wymyślne epitety!
Z resztą rozpisywanie się na temat zbiorów nie ma większego sensu, zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć. Wirtualną wycieczkę po wszystkich salach Muzeum można również odbyć tutaj .
Ciekawostka:
W czasie wojny najcenniejsze zbiory ewakuowano do miasta Perm, dużą część schowano w piwnicach Michajłowskiego Pałacu. To niesamowite, ale w czasie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej i niemieckiej blokady , podczas której na miasto spadło prawie 150 tyś. artyleryjskich pocisków, żaden z eksponatów muzeum nie ucierpiał!
Krzysztof
Informacje:
Adres: ul. Inzhenernaya 4 (Инженерная ул. 4). Wejście od strony Kanału Gribajedova – stacja metra Nevskij Prospekt lub Gostiny Dvor.
Muzeum otwarte w godzinach 10.00 - 18.00, w czwartki w godz. 13.00 – 21.00.
Zamknięte: wtorki.
Cena biletu: 350 rub. – dorośli, 150 rub. – uczniowie, studenci.
Strona muzeum: www.rusmuseum.ru