Spacer po tunelu metra Muszę przyznać, że nigdy nie byłem wielkim fanem sztuki współczesnej. Kojarzyła mi się z jednej strony z robieniem ludzi w balona („Jak to? nie Rozumiesz, że ta kupka szmat i desek to sztuka?!”) z drugiej strony z powtarzanymi do znudzenia prostymi trikami, aby szokować widza. Wszystko zmieniło się, kiedy kilka lat temu po raz pierwszy odwiedziłem Erartę. Wygląda na to, że do tej pory miałem po prostu pecha oglądać „dzieła” nie najwyższych lotów.

Gmach muzeum Erarta Erarta to jedno z młodszych petersburskich muzeów – otworzyło się dla zwiedzających pod koniec 2010 r. To pięć pięter wypełnionych rosyjską sztuką współczesną począwszy powojennej aż do najnowszej. Oprócz eksponowania swojej stałej kolekcji, Erarta udostępnia swoją przestrzeń dla czasowych wystaw – w każdej chwili możemy zobaczyć kilka z nich.

Ta mozaika jest super! Pomimo faktu umiejscowienia w klasycystycznym, zabytkowym gmachu, muzeum jest bardzo nowoczesne i wyraźnie zarządzane w sposób zorientowany na współczesnego gościa z jego wszystkimi przyzwyczajeniami. Jak głoszą komunikaty na ścianach, fotografowanie jest nie tylko dopuszczalne, ale nawet „mile widziane”. Np. na wystawie „Na wysokości” , która przedstawiała zdjęcia ze wspinaczek na najwyższe budynki świata, zbudowano instalację zachęcającą zwiedzający do zrobienia sobie selfie, jakby znajdowali się na szczycie drapacza chmur. Muzeum działa również bardzo prężnie w internecie i mediach społecznościowych. Przy wystawach na ścianach wiszą odpowiednie hashtagi - muzeum zachęca do używania ich przy oznaczaniu swoich zdjęć z Erarty.

Turyście raczej się to nie przyda, ale miejscowych powinien zainteresować fakt, że roczny abonament na wejście do muzeum i na wszystkie jego czasowe wystawy kosztuje mnie, niż dwa jednorazowe bilety! Biorąc pod uwagę, że nowe wystawy pojawiają się w Erarcie mniej-więcej co trzy miesiące – zdecydowanie warto!

Krzysztof





Informacje:

Adres: 29 lin. Vasilyevskogo ostrova, 2 (29 лин. Васильевского острова, 2)
Od stacji metra Primorskaya: tramwajem nr 6 do przystanku „28-я и 29-я линии”
Od stacji metra Nevskiy Prospekt: autobusem nr 7 lub trolejbusem nr 10 lub 11 do przystanku „26-я и 27-я линии”
Muzeum czynne w godzinach 10.00 – 22.00
Zamknięte: wtorki
Cena biletów: 500 rub. - dorośli, 350 rub. - ulga dla wszystkich zwiedzających (także zagranicznych) w wieku od 2 do 21 lat.
Fotografowanie i filmowanie - bezpłatnie
Strona muzeum: www.erarta.com






Dodaj komentarz



Kod antyspamowy
Odśwież


Ciekawostki

Na fladze i w herbie Petersburga umieszczono dwie skrzyżowane kotwice - rzeczną i morską, oraz carskie berło zwieńczone dwugłowym orłem.

Facebook

Główny Partner