Białe noce warto przeżyć, ale wszystko zależy od pogody.
Kiedy przyjechać do Petersburga?


Większość turystów przyjeżdża do Petersburga w okresie białych nocy (od końca maja do połowy lipca) oraz w sierpniu. Z białymi nocami może jednak być różnie - zjawisko naprawdę robi wrażeniem, kiedy niebo jest bezchmurne. W Petersburgu wcale nie ma na to gwarancji – wiatr znad Zatoki Fińskiej często przywiewa duże masy chmur, które zasłaniają całe niebo i mamy zwykłą, ciemną noc. Jeśli przyjeżdżacie specjalnie po to, aby zobaczyć białe noce - możecie się rozczarować.

Jeżeli chcecie zwiedzać muzea i zabytki polecam rozważenie września. Turystów jest w mieście znacznie mniej, będzie łatwiej o wynajęcie miejsca w hotelu czy hostelu a pogoda powinna jeszcze być letnia. W październiku natomiast najpewniej będzie już zimno i deszczowo.

Pogoda zresztą o każdej porze roku może szybko się zmienić. Warto brać ze sobą na wycieczki mały, składany parasol. Nawet, gdy świeci słońce!

Petersburska zima
Zimy w Petersburgu, choć urokliwe, potrafią jednak być wyjątkowo nieprzyjemne. Wieje silny wiatr, pada marznąca mżawka, deszcz i śnieg. Wilgotny, nadmorski klimat powoduje, że niska temperatura jest jeszcze bardziej odczuwalna. Jasno (względnie) robi się ok. 11.00, o 16.00 jest już ciemno. Ciężko o ładne zdjęcia z podróży.

Jeżeli wybieracie się do Petersburga zimą, przeczytajcie wpis "Przetrwać petersburską zimę" na blogu .

Pieniądze

Do Rosji najlepiej przywieźć euro lub dolary i wymienić je w miejscowym kantorze lub w banku. Kupno większej ilości rubli w Polsce nie jest dobrym pomysłem z uwagi na niekorzystny przelicznik. Warto jednak kupić na początek pewną ilość, aby mieć na pierwsze wydatki – choćby na autobus z lotniska, metro czy coś do jedzenia. Bankomaty w Rosji przyjmują polskie karty i po przeliczeniu według kursu wypłacają ruble, prowizja wynosi ok. 15 zł.

Od pewnego czasu stosunek cen złotego do rubla jest wyjątkowo korzystny dla polskiego turysty. Warto zwiedzić Petersburg, póki ten stan się utrzymuje! Można sobie na więcej pozwolić i przywieźć do domu interesujące pamiątki.

Język

Naucz się podstawowych zwrotów grzecznościowych, alfabetu i liczebników w języku rosyjskim. Nie jest tego dużo, ani nie jest to trudne, a będzie niezwykle pomocne! W Rosji po angielsku z reguły porozumiesz się tylko z młodszymi ludźmi no i obsługą w hotelach i restauracjach. W małych barach i w sklepach spożywczych już raczej nie.

Uwaga na mosty!

Planując wieczorne i nocne spacery "poPetersburgu" pamiętajcie, że zwodzone mosty nad Newą podnoszą się, aby umożliwić większym statkom komunikację między Bałtykiem a jeziorem Ładoga. Warto to zobaczyć, ale... ze "swojej" strony rzeki! Jeżeli przed podniesieniem mostów nie zdążycie się przeprawić, możecie zostać "uwięzieni" po drugiej stronie rzeki na kilka godzin.
Z grafikiem podnoszenia i opuszczania mostów na Newie można zapoznać się tutaj .

Zwiedzanie

Ceny za bilety do muzeów i zabytków są zazwyczaj droższe dla cudzoziemców. Jeżeli nie mówicie perfekcyjnie po rosyjsku (najpewniej zdradzi Was akcent) możecie spróbować powiedzieć w kasie krótkie „a'din” czy „dwa”. Być może uda Wam się kupić bilety po cenie dla miejscowych. Chyba, że w kasie zaczną dociekać, ale spróbować nigdy nie zaszkodzi ;)

Niektóre muzea mają ustalony jeden dzień w miesiącu, w którym wpuszczają bezpłatnie – nawet Ermitaż! Zapoznajcie się z poniższą listą, być może w terminie Waszej wizyty można zwiedzić bezpłatnie któreś z muzeów:

Muzeum Historii Religii - pierwszy poniedziałek miesiąca
Ermitaż - pierwszy czwartek miesiąca
Muzeum Porcelany - pierwszy czwartek miesiąca
Muzeum Zoologiczne - trzeci czwartek miesiąca
Muzeum Marynarki Wojennej - ostatnia środa miesiąca
Twierdza Pietropawłowska - wejść na teren twierdzy można bezpłatnie codziennie, płaci się za wstęp do muzeów.

Jeśli chcecie odwiedzić czynne cerkwie, powinniście pamiętać o kilku zasadch.
Zwiedzanie cerkwi


Kobiety, które chcą wejść do cerkwi, powinny pamiętać o długich spodniach (a najlepiej spódnicy) i chuście do przykrycia włosów. Mężczyźni tradycyjnie powinni nosić długie spodnie i zdjąć nakrycie głowy. W świątyniach prawie zawsze ktoś się modli - nie rozpraszajcie ludzi błyskami lampy. Chyba, że zwiedzacie takie świątynie jak sobór św. Izaaka czy Spas na Krwi – te przybytki to biletowane muzea i nabożeństwa odbywają się w nich jedynie od święta. Możecie tam pstrykać do woli!

Polski Konsulat Generalny

Adres: ul. 5-ya Sovetskaya 12, tel.: +7 812 33 63 140, +7 812 33 63 141
Konsulat czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.30 - 16.30
Strona Konsulatu: www.sanktpetersburg.msz.gov.pl
+7 921 57 30 950 – telefon dyżurny w sytuacjach nadzwyczajnych wyłącznie dla obywateli Polski, czynny poza godzinami pracy urzędu.

Krzysztof



Dodaj komentarz



Kod antyspamowy
Odśwież


Ciekawostki

Ten maultki ptaszek to "Cziżyk-Pyżik" - bohater popularnej petersburskiej rymowanki. Pomnik ginął tyle razy, że trudno powiedzieć, która z kolejnych kopii stoi teraz na postumencie.

Facebook

Główny Partner